Początek nowego etapu życia – nasze dziecko idzie w świat..

Każda mama i każdy tato wie, jak trudno rozstać się ze swoim dzieckiem pierwszy dzień w żłobku, klubie dziecka czy przedszkolu. Moment, gdy musimy się odwrócić i zostawić pod opieką zupełnie obcych ludzi nasze ukochane maleństwo. A do tego ono tak bardzo płacze..

Co zrobić? Jak to zrobić?

Ci, którzy to już przeszli tłumaczą, że najważniejsze aby nie okazywać swoich emocji dziecku. Maluszek doskonale czuje, że coś się „święci” a smutna mina mamy powoduje jego wzmożony stres i niepokój. Trzeba pamiętać, że i dla niego moment takiej rozłąki to poważna zmiana i niełatwe doświadczenie. Zwłaszcza w drugi lub trzeci dzień, gdzie zaczyna orientować się w czym rzecz.

Pierwszy dzień dzieci traktują jak doskonałą zabawę. Zachwycone nowymi zabawkami, nową przestrzenią do poznawania nie zauważają czy rodzice są obok. A ponieważ w tym okresie maluszki nie mają poczucia czasu, nie wiedzą czy minęło 15 minut czy 2 godziny bez uważnego spojrzenia taty lub mamy.

W drugim dniu przestrzeń jest już rozpoznana, dlatego koncentracja uwagi „rozchodzi się” na więcej elementów. Nowe dzieci, nowi ludzie w około ale.. gdzie mama? Na ten niepokój opiekun zna doskonałe sposoby aby odwrócić uwagę. Udaje się.

Trzeci dzień określany jest jako – kryzysowy. Teraz już wszyscy wiemy o co chodzi, i że za chwile mama lub tata znikną za drzwiami. Co teraz? Zaczyna się strach czy wrócą?

Dziecko nie rozumie – Wrócę za 2 godziny. Zrozumie jak zapewnimy je, że teraz musimy pójść do pracy, ale wrócimy „po zupce” Zjesz zupkę a ja zaraz będę na Ciebie czekać tu, na korytarzu. Proszę mi wierzyć – pamiętają i czekają.

Młodsze dzieci nie wiedząc dokładnie o co chodzi opierają swój spokój na pewności rodzica. Naszą rolą jest zapewnić, że wszystko jest dobrze. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie dotrzymamy słowa i nie wrócimy o określonej porze, zawiedziemy zaufanie a tym samym zepsujemy proces adaptacji do nowego miejsca.

Każdy kolejny dzień będzie testem tej obietnicy. Spełniona, będzie budować poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój. Po jednej, jak i po drugiej stronie. A potem.. już jest z górki. Łapiemy nawyk i wszyscy widzimy, że takie miejsce jest bardzo fajne 🙂

*Wszystkie dzieci, których rodzice chcieliby skorzystać z okresu adaptacji w takiej placówce jak nasza, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych 18 godzin* w Klubie Dziecięcym Krasnale Wrocławskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *